Організація харчування

Харчування дітей – надзвичайно важлива проблема будь якого суспільства, і в цьому не можна не погодитися. Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються у дошкільному навчальному закладі. Вірно організоване харчування підростаючого покоління має велике значення для нормального фізичного та розумового розвитку дитини, тому що саме в перші роки життя формуються життєво важливі системи організму.

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються у дошкільному закладі.

У нашому садочку триразове харчування: сніданок, обід та вечеря. Під час оздоровчого періоду існує додатковий прийом їжі-другий сніданок у вигляді фруктів, соків, які видаються під час прогулянки.

Розподіл їжі за колорійністю протягом дня такий: сніданок - 25%, обід - 35%, підвечірок та вечеря- по 20%. Об'єм їжі повинен відповідати віку дитини.

Оріентовний об'єм готових страв окремих продуктів для дітей різних вікових груп (у грамах)

Обʼєм їжі для дітей (вікові групи)

Від 2 до 3 років

Від 4 до 5 років

Від 5 до 6(7) років

Каші або овочеві страви  ( на сніданок або вечерю)

Чай, кава злакова, какао, молоко або кисломолочний напій тощо

Супи, бульйон

Мʼясні або рибні страви

Компоти, киселі

Гарніри, у т.ч. комбіновані

Фрукти, соки

Салати із свіжих фруктів і овочів

Хліб житній (на день)

Хліб пшеничний (на день)

150-180(200)

200-250(280)

70-80(100)

150-180(200)

130(150)

100-130(150)

Перед кожним прийомом їжі стіл серверуютьзгідно з меню. З дверічного віку дітей привчають користуватися серветкою. На четвертому році життя навчають користуватися виделкою, а на п'ятому році - негострим ножем.

Дити миють руки безпосередньо перед тим, як сідають за столи, і після прийому їжі. З чотирьохрічного віку дітей навчають чергувати у групі під час приймання їжі з використанням санітарного одягу (фартушки, косинки або ковпаки), серверувати столи і збирати використаний посуд.

Для частування дітей у дні народження можна використовувати принесені батьками фрукти, ягоди, цукерки та печиво (промичлового виробництва). З метою попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчових отруєнь дітей суворо забороняється приносити у дошкільний заклад кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, напої, у тому числі солодкі газовані тощо.

Для збереження апетиту не рекомендується годувати дитину вранці, перед відвідуванням дошкільного навчального закладу. Винятком можуть бути яблуко, морква, овочевий сік у кількості 50-100 г. Якщо дитина поснідала вдома її не  слід примушувати снідати вдруге.

Раціональне харчування в дошкільному навчальному закладі передбачає обов'язкове складання меню. Примірне двотижневе меню складається на зимово-весняний і літньо-осінній періоди року або на кожен сезон окремо та погоджується з установої державної санітарно-епедеміологічної служби і затверджується керівником навчального закладу. Премірне двотижневе меню складається з урахуванням забезпечення сезонними продуктами: свіжими (консервованими, квашеними) овочами, ягодами, фруктами (сухофруктами), соками, варенням тощо. Як приправи і спеції у літній і зимовий період року дозволяється використовувати зелень петрушки, кропу, селери, цибулі, часнику тощо, лавровий лист, сік лимону або лимонну кислоту. Зелень може бути парниковою або вирощеною у відкритому грунті. У харчуванні дітей не використовується оцет, натуральна кава, напої з неї.

Щодня залишаються добові проби кожної страви раціону. Добова проба страв є показником якості роботи кухарів закладу. Тому її відбирає кухар з казана у присутності медпрацівника. Проби відбирають в об’ємі порцій для дітей молодшої вікової групи, зберігають в харчоблоці у холодильнику при температурі +4 -+8 С. Проби страв кожного прийому їжі зберігаються протягом доби до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня, наприклад, сніданок – до закінчення сніданку наступного дня, обід – до закінчення обіду наступного дня тощо.

Показниками правильної організації харчування в дошкільних навчальних закладах є показники здоров’я дітей (ступінь фізичного розвитку дітей за результатами антропометричних вимірювань, поширеність захворювань, у тому числі шлунково-кишкових, індекс здоров’я тощо).

За необхідністю діти забезпечуються дієтичним харчуванням. Дієтичне хатчування призначається лікарем закладу: дітям, які часто і тривало і тривало хворіють, мають хронічні захворювання (в період загострення хвороби). Списки дітей на дієтхарчування складаються при відборі дітей на курс протирецидивного лікування і уточнюються лікаем упродовж періоду перебування на дієті.